dns

DNS چیست؟

DNS چیست و چه کاربردی دارد؟

DNS مخفف عبارت Domain Name System به معنای “سیستم نام دامنه” می باشد. سیستم نام دامنه یا همان DNS یک سیستم پایگاه داده است که نام کامل یک دامنه را به صورت آدرس IP ترجمه می کند.

به طور مثال به خاطر سپردن نام دامنه aysaco.ir بسیار راحت تر از IP آن دامنه است. به همین دلیل شما هیچ وقت برای وارد شدن به یک سایت آدرس IP آن دامنه را وارد نمی کنید. چون به خاطر سپردن آن مشکل می باشد و از طریق نام دامنه وارد سایت مورد نظر خود می شوید.

rDNS مخفف عبارت Reverse Domain Name System است که برعکس DNS عمل می کند. یعنی در rDNS آدرس IP را تبدیل به نام دامنه می کند.
روش های جستجو در DNS برای تحلیل حوزه یک دامنه از سمت راست به چپ است و بدین صورت با یک روند سلسله مراتبی، سرویس دهنده متناظر با آن سطح پیدا می شود. حوزه های فعالیت وب سایت ها را مشخص می نماید و منطقه کشور ها نیز بیش از ۱۰۰ منطقه تقسیم بندی شده اند.

DNS چیست؟

حوزه طراحی وب سایت یعنی این که شما با توجه به انتهای نام دامنه می تواند حوزه فعالیت و ماهیت آن سایت را تشخیص دهید. IP ها نیز در حوزه ها و مناطق مختلف متفاوت می باشد.

شاید تمایل به خواندن این مقاله را هم داشته باشید:   فرآیند طراحی وب سایت چیست؟

حوزه های مختلف DNS در وب سایت ها:

DNS در حوزه های مختلفی فعالیت دارد که به صورت زیر آورده شده است:

com: موسسات اقتصادی و تجاری
edu: موسسات علمی و دانشگاهی
gov: آژانس های دولتی آمریکا
net: ارائه دهندگان خدمات شبکه
org: سازمان های غیر انتفاعی

ir که حوزه فعالیت وب سایت ها در کشور ایران را مشخص می کند که این حوزه خود تقسیم بندی می شود:
ac.ir: دانشگاه ها و موسسات آموزشی
co.ir: شرکت ها
sch.ir: مدارس
org.ir: موسسات و سازمان های خصوصی

امیدوارم که این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

گروه آیسا با بیش از ۱۰ سال سابقه در زمینه طراحی سایت، برنامه نویسی اختصاصی تحت وب و سئو فعالیت نموده و کار خود را از سال ۱۳۸۶ شروع کرده است. این شرکت با تکیه بر سابقه علمی مدیران خود در زمینه سیستم های نرم افزاری به خصوص سیستم های کاربردی مفتخر است با آگاهی کامل از نیاز ها و خواسته های مشتریان، فن آوری روز دنیا را در اختیار آنان قرار دهد. برای تماس با گروه آیسا و اطلاع از چگونگی روند کاری آن اینجا کلیک کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]