تاثیر CTR بر سئو

CTR چیست و بر سئو چه تاثیری دارد؟

تاثیر CTR بر سئو سایت:

در این مقاله قصد داریم که تاثیر CTR بر سئو سایت را بررسی نماییم در ادامه مطلب با ما همراه باشید:

CTR مخفف عبارت Click Through Rate به معنای نرخ کلیک نسبت به رتبه است. CTR عددی نسبت به تعداد کلیک کاربران به تعداد دفعات نمایش آدرس سایت در نتایج موتور های جستجو است که به دست می آید. هر چه مقدار یک CTR بیشتر باشد بدین معنی است که آن سایت برای کاربران مطلوب تر می باشد و کیفیت بالای محتوای آن صفحه است که نیاز کاربر را برطرف می کند. هر چه CTR بیشتر باشد، احتمالا نتیجه مناسب تری باید داشته باشد.
رتبه ۱ در نتایج جستجو CTR بالاتری (یعنی نرخ کلیک بالاتری دارد) نسبت به رتبه ۱۰ در نتایج جستجو دارد. چرا که نرخ کلیک در نتایج جستجو در موقعیت های مختلف متفاوت خواهد بود.

به طور کلی می توان گفت که هر رتبه در نتایج گوگل درصد مشخصی از کلیک کاربران را به خود اختصاص میدهد. بیشترین میزان CTR معمولا مربوط به رتبه یک گوگل می باشد. بر طبق آمار گرفته شده، این میزان در دسکتاپ حدود ۳۲ درصد و در موبایل ۲۴ درصد است. به این نکته توجه داشته باشید که این یک عدد متوسط جهانی می باشد و این بدان معنا است که برای تمام عبارات و سایت ها به کار می رود. بنابراین می توان نتیجه گیری کرد که این امکان وجود دارد که شما رتبه یک گوگل باشید اما CTR شما بیش از ۸۰ درصد و یا در برخی از مواقع حتی کمتر از ۲۰ درصد هم باشد.

تاثیر CTR بر سئو

چگونه می توان نرخ کلیک سایت را افزایش داد؟

راه های مختلفی برای افزایش CTR وجود دارد که می توان از هر کدام از آن ها به عنوان یکی از راه های موفقیت در سئو سایت نگاه کرد. تمامی مواردی را که ذکر خواهیم کرد در سئو سایت و افزایش نرخ کلیک سایت کمک خواهد کرد.

راه های افزایش نرخ کلیک سایت به شرح زیر می باشد:

۱- استفاده از توضیحات مناسب برای صفحات سایت (meta description):

توضیحات مناسب و مفید برای هر یک از صفحات شما به افزایش نرخ کلیک سایت یا همان CTR کمک خواهد کرد.

جالب است بدانید که توضیحات متا، به تنهایی، یک عامل رتبه بندی نمی باشد، اما یک توضیحات کامل می تواند میزان نرخ کلیک را زیاد کند،

۲- انتخاب عنوان مناسب، جذاب و تاثیر گذار (title):

اگر عنوان یک مطلب و یا مقاله جذاب و تاثیر گذار نباشد، نمی تواند کاربر را در نتایج جستجو جذب سایت نماید و در نرخ کلیک سایت و سئو سایت تاثیر گذار باشد.توجه داشته باشید که فضای موجود برای عنوان در نتایج جستجو ۷۰ کاراکتر می باشد که این امکان را برای شما فراهم می آورد که عبارات جذابی را در آن به کار ببرید. لازم به ذکر است که بعضی از کلمات هستند که در فضای وب رایج بوده و بیانگر یک مفهوم مشخص به کاربر می باشند.

تاثیر CTR بر سئو

۳- ارائه محتوای با کیفیت در سایت:

اکر محتوای یک وب سایت با کیفیت باشد می تواند تاثیر بسیار زیادی در جذب کاربر داشته باشد. اگر کاربر با محتوای با کیفیت یک وب سایت رو به رو شود، اسم سایت را به ذهن خود خواهد سپرد و جذب سایت می گردد که در سئو سایت تاثیر بسیار بالایی دارد.

با رعایت نکات بالا می توانید به بهبود نرخ کلیک سایت یعنی CTR کمک بسیاری نمایید، زیرا تاثیر CTR بر سئو بسیار زیاد است. همچنین زمانی که نرخ کلیک یک سایت بالا برود و کلیک بالایی در نتایج جستجو داشته باشد، به طور حتم بر سئو سایت تاثیر بسیار بالایی خواهد گذاشت. پس شما سعی نمایید نرخ کلیک سایت خود را بالا ببرید تا در سئو پیشرفت نمایید و به اهداف بازاریابی خود برسید.

تعداد نمایش (impression):

به طور کلی، تعداد دفعاتی که محتوای شما در نتایج موتورهای جستجو به نمایش درمی‌آید را impression می‌نامند. به عبارت دیگر ایمپرشن به معنای دیده شدن نتایج  در صفحه نتایج گوگل(Serp)می باشد.

زمانی که یک کاربر کلمه یا عبارتی را در باکس جستجوی گوگل جستجو می‌ نماید، نتایجی به او نشان داده می‌شود که برای همه ی این نتایج یک ایمپرشن نیز ثبت می‌گردد. چنانچه سایت شما با آن عبارت کلیدی مورد نظر در صفحه دوم گوگل باشد، اگر کاربر به آن صفحه وارد نشود، impression برای شما ثبت نمی شود.

توجه داشته باشید که اگر تعداد کل کلیک‌ها را به نسبت تعداد کل دفعات نمایش محاسبه نمایید، می‌توانید نرخ کلیک وب سایت خود را محاسبه کنید.

هیچ نیازی نیست که شما نرخ کلیک وب سایت خود را به صورت دستی به دست آورید. جهت انجام این کار ابزارهای زیادی در دسترس است که می‌توانید با کمک آن‌ها کلیه ی اطلاعات لازم را برای بهینه سازی وب سایت خود کسب نمایید.

گوگل آنالیتیکس یا گوگل سرچ کنسول، از جمله کاربردی ترین و معروف ترین این ابزارها هستند. شما به وسیله ثبت سایت در کنسول گوگل به راحتی می‌توانید آمار مربوط به تعداد کل کلیک‌ها، تعداد کل نمایش‌ها و CTR سایت خود را بررسی نمایید.

گروه آیسا دارای چندین سال سابقه در زمینه طراحی سایت، برنامه نویسی اختصاصی تحت وب و سئو می باشد. این شرکت با تکیه بر سابقه علمی مدیران خود در زمینه سیستم های نرم افزاری به خصوص سیستم های کاربردی مفتخر است با آگاهی کامل از نیاز ها و خواسته های مشتریان، فن آوری روز دنیا را در اختیار آنان قرار دهد. برای تماس با گروه آیسا و اطلاع از چگونگی روند کاری آن اینجا کلیک کنید.