سئو وب سایت

سئو سایت | بهینه سازی سایت

• وب سایت شما در صفحه چند گوگل قرار دارد؟
• آیا وب سایت شما از ترافیک خوبی برخوردار است؟
• آیا محصولات و خدمات شما از طریق وب سایت تان مشاهده می گردد و به فروش میرسد؟
• آیا وب سایت شما در زمینه فعالیت شغلی خود برتر است و رتبه خوبی در نتایج گوگل دارد؟

تمامی این سوالات  بخشی از سوالاتی است که می توان از افرادی پرسید که برای کسب و کار خود وب سایت دارند و می خواهند در زمینه کاری خود برتر و به واسطه وب سایت خود پیشرفت کنند.

امروزه یکی از مهمترین و باارزش ترین مراحل در طراحی وب سایت، سئو سایت می باشد.

سئو سایت

سئو سایت به چه معناست؟

سئو SEO  مخفف عبارت  Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو می باشد.
SEO  یا بهینه سازی موتور جستجو که در واقع به آن “بهینه سازی وب سایت” میگویند، مجموعه ای از روش ها برای افزایش رتبه وب سایت و بهبود رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو است.

سئو سایت به معنای استانداردهای گوگل و پیاده سازی سایت و محتوای سایت بر طبق الگوریتم های جدید گوگل می باشد که در نتیجه عمل قرارگیری در صفحه اول گوگل و جزء نتایج برتر قرار گرفتن به واسطه کلمات کلیدی یا عبارات کار شده بر روی سایت است.
پس طبق تعریف بالا متوجه شدیم که سئو مجموعه ای از فعالیت ها در یک بازه زمانی می باشد که رتبه وب سایت را در موتورهای جستجو مانند گوگل افزایش می دهد و وب سایت مورد نظر با کلمات کلیدی یا عبارات مشخص شده در نتایج جستجو اینترنتی رتبه خوبی کسب کنند.

سئو به دو قسمت اصلی تقسیم می شود:
۱- سئو درون صفحه (On Page SEO): کارهایی که به طور مستقل از طراحی وب سایت شما انجام می گیرد . سئو درون صفحه به کنترل مستقیم کدها و یا محتویات وب سایت شما اعم از متن، تصویر، پیوند و … مرتبط می شود؛ به طور کلی هر چیزی که در سایت خود بارگذاری میکنید مربوط به SEO On Page میشود.
۲ –سئو بیرون صفحه (Off Page SEO): سئو بیرون صفحه شامل تمام ارتقاهایی است که در خارج از وب سایت شما انجام می شود، که شامل تمام کارهایی است که میتواند در بدست آوردن رتبه بندی بالای سایت شما کمک کند.

بهینه سازی سایت به چه معناست؟

شما برای کسب و کار خود یک وب سایت دارید، ولی هنوز در نتایج موتورهای جستجو مانند گوگل با کلمات کلیدی دلخواه خود رتبه خوبی ندارید. پس باید پس از طراحی سایت، کار بهینه سازی سایت یا همان سئو سایت را بر روی وب سایت خود انجام دهید تا در نتایج گوگل پیشرفت نمایید.

سئو سایت

طرح یک مثال برای درک اهمیت سئو سایت

حال با طرح یک مثال شما را از اهمیت سئو و درک بیشتر این کار بر روی وب سایت آشنا می سازم:
به طور مثال یک وب سایت وجود دارد که در زمینه موبایل و اطلاعات گوشی های موبایل و خرید اینترنتی موبایل فعالیت میکند و با کلمه کلیدی “موبایل” در صفحه ۱۰ نتایج موتور جستجو گوگل قرار دارد. به نظر شما آیا این وب سایت از طریق موتورهای جستجو بازدید کننده ای دارد یا خیر؟
هر کسی که به موتورهای جستجو برای رفع نیازهای خود مراجعه میکند اکثر مواقع در همان صفحات اول و دوم نیازش برطرف می شود و سراغ صفحات بعدی نمیرود. پس وجود این وب سایت در صفحه ۱۰ هیچ تاثیری از نظر فروش موبایل و یا دیگر خدمات ندارد. ۹۰ درصد بازدید کنندگان وب سایت موبایل ذکر شده در مثال بالا از طریق وارد کردن آدرس وب سایت وارد آن سایت می شوند و اگر بخواهد که از طریق موتورهای جستجو نیز بازدید کننده داشته باشد و وب سایت خود را در نتایج اولیه موتورهای جستجو مشاهده نماید باید بر روی سایت خود SEO انجام دهد.

امیدوارم که توانسته باشم شما را از اهمیت سئو سایت آگاه ساخته باشم.

اهداف سئو:

هدف سئو کمک به وب سایت ها، برای بدست آوردن رتبه بهتر در نتایج موتورهای جستجو مانند گوگل می باشد. در زیر تعدادی از مهمترین اهداف سئو که رسیدن به هر کدام از آنها بسیار موفقیت آمیز خواهد بود را ذکر کرده ایم:
• افزایش ترافیک سایت
• تبلیغات دیگر سایت ها در وب سایت خود
• افزایش خدمات و فروش محصولات
• برند شدن وب سایت
• برخوردار شدن از رتبه بهتر در نتایج موتورهای جستجو
• و …

البته هر کدام از این اهداف در هر زمینه فعالیت وب سایتی متفاوت است. به طور مثال یک وب سایت تبلیغاتی و درج آگهی می تواند هدف دریافت تبلیغات از دیگر وب سایت ها را بدست آورد ولی یک وب سایت شرکتی چنین هدفی را ندارد.

دلیل محبوبیت موتور جستجو گوگل؟

سئو سایت

موتورهای جستجو بسیاری وجود دارند که می توان به مهمترین و معروف ترین آنها به موتور جستجو Bing ، Yahoo ، Google اشاره کرد. ولی در بین این سه موتور جستجو محبوب، Google محبوب تر می باشد و اکثر کاربران اینترنتی از این موتور جستجو استفاده می کنند.
دلیل محبوبیت گوگل: گوگل در نتایج موتور جستجو خود، وب سایت هایی را در صدر نتایج قرار می دهد، که نیاز کاربر را برطرف کنند و کیفیت بالایی داشته باشند. ولی در موتورهای جستجو دیگری همچون yahoo بعضی مواقع باید تا صفحه ۱۰ پیش برویم تا وب سایت خوبی را پیدا کنیم که نیازمان را برطرف کند. به همین خاطر سئو سایت بر روی موتور جستجو گوگل بسیار با ارزشتر نسبت به دیگر موتورهای جستجو است.
به همین دلیل است که قرار گرفتن در صفحه اول گوگل و جزء نتایج برتر بودن آرزوی هر مدیر وب سایتی است.

گوگل دارای الگوریتم های جستجو مختلفی می باشد که این طبق این الگوریتم ها وب سایت ها را رتبه بندی می کند. پس کسی که کار سئو را انجام می دهد، باید همیشه به روز باشد که بتواند الگوریتم های جدید جستجو گوگل را دریافت نماید و وب سایت ها را طبق آن الگوریتم ها پیاده سازی نماید.

تفاوت تبلیغات در گوگل با سئو سایت:

در تبلیغات گوگل شما هزینه ای که پرداخت می کنید برای مدت زمان محدودی به طور مثال ۲ ماه می باشد ولی اگر برای سئو سایت هزینه ای بیش از تبلیغات پرداخت نماید، در عوض این هزینه بیشتر، سایت شما برای مدت زمان محدودی در صفحه اول نمی باشد و شما می توانید با انجام فعالیت های مخصوص سئو، سایت خود را در صفحه اول گوگل نگه دارید.

بایدها و نبایدهای یک سایت بر روی سئو:

سئو سایت

در زیر تعدادی از مهمترین اقداماتی که باید بر روی وب سایت انجام شود تا رتبه بهتری در نتایج کسب کند را آورده ایم:
انتخاب دامنه: میتوان گفت دامنه وب سایت شما، یکی از مهمترین نقش های وب سایت شما خصوصا در بحث برندینگ را بر عهده دارد!
طراحی و چیدمان سایت: این بخش در جذب کردن بازدید کنندگان وب سایت و تبدیل آن ها به عنوان بازدیدکنندگان همیشگی وب سایت حائز اهمیت می باشد.
کلمات کلیدی: از مهمترین قسمت های سئو که باید بر روی یک وب سایت به درستی انتخاب شده باشد، کلمات کلیدی وب سایت می باشد.
عنوان صفحه (title): عنوان صفحات برای پیش نمایش قطعه ای از محتوای اصلی صفحه و معرفی آن در نتایج موتورهای جستجو است و برای سئو و اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی مهم می باشد.
توضیحات صفحه (description): توضیحات صفحه (meta description)از ویژگی های HTML می باشد که توضیح مختصری از محتویات صفحه وب است. توضیحات هر صفحه وب در نتایج موتورهای جستجو نیز نمایش داده می شود.
بک لینک و تبلیغات: گرفتن بک لینک از وب سایت های با کیفیت و رتبه بالا و انجام تبلیغات در دیگر وب سایت ها پر بازدید.

گروه طراحی آیسا یکی از مهمترین خدماتی که ارائه می دهد، سئو سایت و بهینه سازی آن می باشد که شما میتوانید پس از طراحی وب سایت، سئو سایت خود را نیز به آیسا بسپارید تا به بالاترین درجه موفقیت و پیشرفت در کسب و کار خود برسید.