شرکت برنامه نویسی تحت وب

برنامه نویسی

برنامه نویسی یک علم است که به کمک آن می‌توان به کامپیوتر دستوراتی داد تا اجرا کند. دستورات در قالب کدهایی به کامپیوتر داده می شود و این اطلاعات و دستورات در مغز کامپیوتر (CPU) پردازش می‌شوند و خروجی کار به کاربر نشان داده می‌شود.

لازم به ذکر است که کامپیوتر‌ها زبان‌ انسان‌ها را درک نمی‌کنند. آنها تمامی اطلاعات را به صورت اعداد صفر و یک می‌بینند! یک برنامه‌نویس به کمک یک زبان برنامه‌نویسی منظور خود را به یک نرم افزار می فهماند. این دستورات به کدهای ۰ و ۱ تبدیل می‌ گردند و کامپیوتر آنها را می فهمد و پردازش می‌کند! به عبارت ساده تر می توان گفت که برنامه‌نویسی علم حل مسئله به کمک کامپیوتر است.

برنامه نویس یک متن کد منبع را در زبان برنامه نویسی مورد نظر برای انجام دستور العملی می نویسد. به طور معمول، زبان های برنامه نویسی از کلمات واقعی برای برخی از دستورات استفاده می کنند، به طوری که زبان برای خواندن انسان آسان شود. بسیاری از برنامه ها کامپایل شده هستند؛ به این معنی که رایانه کد منبع را به یک زبان دیگر (مانند زبان مونتاژ یا ماشین) ترجمه می کند، که برای رایانه خواندن آن بسیار سریع تر و آسان تر می شود.

مجموعه آیسا یک شرکت برنامه نویسی میباشد که با بهره گیری از تیم برنامه نویسی متخصص و حرفه ای کلیه ی برنامه نویسی اختصاصی، برنامه نویسی سایت، برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل و… را به مشتریان ارائه می دهد.

انواع مختلف زبان های برنامه نویسی

انواع زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی تقریبا شبیه به زبان های گفتاری هستند و هر دوی آن ها دارای ویژگی های مشابهی می باشند. همچنین آن ها مانند زبان های گفتاری می توانند اشیاء، عبارات و احساسات را بیان کنند.
دستورات در زبان های برنامه نویسی می توانند مانند کلمات در زبان های گفتاری همپوشانی داشته باشند؛ برای خروج متن و برای نمایش در Python یا Ruby از دستور print استفاده می شود. همین طور imprimir و imprimer که افعال چاپ به زبان فرانسوی و اسپانیایی هستند برای پرینت مطالب استفاده می شوند.

با وجود تمام این شباهت ها، زبان های برنامه نویسی با زبان های گفتاری تفاوت هایی نیز دارند. بر خلاف زبان های گفتاری، زبان برنامه نویسی می تواند توسط یک فرد در دوره ای کوتاه مدت خلق گردد؛ گاهی اوقات فقط چند روز برای ایجاد یک زبان وقت لازم است. زبان های محبوب با یک خالق تنها، شامل جاوا اسکریپت (برندان ایچ)، پایتون (گیدو ون روسوم) و روبی (یو آکیرو ماتسوموتو) هستند.

بر خلاف زبان های گفتاری، تقریبا تمام زبان های برنامه نویسی به زبان انگلیسی نوشته شده اند. هر کدام از این برنامه ها از جمله HTML، جاوا اسکریپت، پایتون یا روبی، برنامه نویسان برزیلی، فرانسوی یا چینی همه از یک کیبورد انگلیسی مشابه برای ترکیب کد ها استفاده می کنند. البته، برخی دیگر از زبان های برنامه نویسی غیر انگلیسی به زبان هایی مانند هندی یا عربی وجود دارند، اما هیچ کدام از این زبان ها گسترده و اصلی نیستند.

طبقه بندی زبان های برنامه نویسی سطح پایین و سطح بالا

یکی از راه های طبقه بندی زبان های برنامه نویسی، قرار دادن آن ها در دسته بندی زبان های سطح پایین و سطح بالاست. زبان های سطح پایین به طور مستقیم با پردازنده کامپیوتر یا CPU ارتباط برقرار می کنند، قادر به انجام دستورات بسیار اساسی هستند و به طور کلی خواندن آن ها سخت تر است. کد ماشین، یک مثال از این نوع زبان های سطح پایین است و فقط از دو کد صفر و یک در آن استفاده می شود.

زبان های مختلف برنامه نویسی

زبان های طبیعی:

زبان های برنامه نویسی سطح بالا از زبان های طبیعی استفاده می کنند، به همین دلیل خواندن و نوشتن آن ها آسان است. هنگامی که کد در زبان سطح بالا نوشته شده است، مانند پایتون یا روبی یک مترجم یا کامپایلر، بسته به زبان برنامه نویسی، این زبان سطح بالا را به کد زبان سطح پایین تبدیل می کند که کامپیوتر بتواند داده ها را درک کند و بتواند روی این داده ها پردازش انجام دهد.

زبان های تفسیری قابل فهم تر از زبان های کامپایل شده می باشند، در حالی که زبان های کامپایل شده سریع تر از زبان های تفسیری اجرا می شوند. با این حال زبان های کامپایل شده کمتر مورداستفاده قرار می گیرند، زیرا بهبود سرعت پردازنده باعث شده تا تفاوت های عملکرد زبان های تفسیر شده و کامپایل شده ناچیز باشد.

زبان های برنامه نویسی

زبان های سطح بالا:

زبان های برنامه نویسی سطح بالا مانند جاوا اسکریپت، پایتون و روبی ترجمه شده اند. برای این زبان ها، مترجم برنامه را مستقیما اجرا می کند، هر عبارت را با یک خط در یک زمان به کد ماشین ترجمه می کند.

زبان های سطح بالا مانند COBOL، سی پلاس پلاس و ویژوال بیسیک گردآوری می شوند، برای این زبان ها پس از کد کامپایلر نوشته شده تمام کد را به کد ماشین تبدیل می کند و یک فایل اجرایی ایجاد می شود؛ این فایل اجرایی سپس توسط اینترنت، CD-ROM یا سایر رسانه ها پخش و اجرا می شود. نرم افزار هایی که در رایانه ی خود نصب می کنید، مانند مایکروسافت ویندوز یا مک OS X، با استفاده از زبان های کامپایل شده، معمولا سی یا سی پلاس پلاس کد گذاری می شوند.