نقش ux بر سئو

نقش UX و UI در سئو سایت

نقش UX و UI در سئو سایت:

در این مقاله نقش UX و UI در سئو سایت را بررسی می نماییم:

ux مخفف عبارت User Experience به معنای تجربه کاربری است (یا همان میزان رضایت کاربر از کاربردی بودن سایت) و راحتی کابر و ایجاد رضایت کاربر در کار کردن با سایت را UX می نامیم.بنابراین، می توان نتیجه گیری کرد که حس خوب یا بدی را که کاربران از سایت شما دریافت می کنند را UX به آنها منتقل می نماید.

در طراحی سایت دو کلمه ui , ux کاربرد زیادی دارد و به همین علت است که عنوان شغلی بعضی از کسانی که کار طراحی وب سایت انجام می دهند UX Designer و برخی دیگر UI Designer است.

یکی از پارامترهای تاثیر گذار یک وب سایت بر روی سئو، طراحی ظاهر سایت و چیدمان آن می باشد که در جذب کاربر بسیار موثر است. هنگامی که یک کاربر به سایت شما مراجعه می کند، در گام نخست شکل ظاهری وب سایت باید کاربر را جذب کند تا تصمیم بگیرد وقت بیشتری را در وب سایت شما بگذراند و نیازهای خود را در سایت شما برطرف نماید.
از جمله مواردی که در جذب کاربر و در نهایت برسئو سایت تاثیر گذار است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• سرعت بارگذاری صفحات وب سایت
• زیبایی قالب سایت
UX و UI

UX به احساسات و رفتار های کاربر هنگام استفاده از یک وب سایت مربوط می شود، ولی UI به چگونگی پیاده سازی اجزای سایت مانند تصاویر و متن ها می پردازد.

نقش ux بر سئو

به طور مثال، اگر کاربر نتواند هنگام مراجعه به وب سایت موردنظر با آن ارتباط برقرار نماید، بدون شک خیلی زود سایت را ترک می کند، در این گونه موارد می توان گفت که سایت از UX خوبی برخوردار نیست. چون در جذب کاربر و پیش بینی احساسات و رفتارهای کاربر به صورت موفق عمل نکرده است.
ولی اگر UX یک وب سایت خوب باشد و کاربر بتواند با سایت ارتباط برقرار نماید، می توان ادعا کرد که این موضوع تاثیر به سزایی بر روی سئوی سایت دارد. پس می توان نتیجه گیری کرد که اگر یک وب سایت از UX خوب ولی از UI بدی برخوردار باشد، نمی تواند به اهداف بازاریابی خود دست پیدا کند. برای کسب موفقیت در سئو لازم است که هر دوی این موارد خوب باشند.

توجه داشته باشید که UI در تمامی اجزای یک سیستم پیاده سازی می شود. این بدان معنی است که در یک وب سایت جدول ها، منو ها، متن ها و غیره… همگی باید به درستی اجرا شوند تا چیدمان اجزای سایت صحیح باشد و وقتی کاربر به سایت مراجعه می نماید، دچار سردرگمی نشود و بتواند خیلی سریع نیاز خود را از طریق سایت موردنظر برطرف نماید.

پس همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که با اجرای UX و UI، می توانید کاربری که به وب سایت تان مراجعه می کند را جذب نمایید. جذب کاربر یکی از اقدامات اصلی برای سئو سایت محسوب می شود. به عبارت دیگر میزان رضایت مندی کاربر از سایت، رضایت گوگل را با خود به همراه دارد و بدین صورت می توانید در سئو عملکرد خوبی داشته باشید.

استاندارهای گوگل جهت تشخیص UX یا تجربه کاربری

از جمله استانداردها و معیارهایی که گوگل برای تشخیص میزان UX بررسی می کند، عبارتند از:

نقش ux بر سئو

سرعت سایت:

سرعت لود شدن وب سایت شما باید بالا وقابل قبول باشد، دراین صورت است که کاربر تجربه کاربری لذت بخشی از بازدید سایت شما کسب می کند. در غیر اینصورت اگر سرعت لود شدن سایتتان پایین باشد، کاربر کلافه می شود و خیلی زود سایتتان را ترک خواهد کرد.

برخورداری قابلیت رسپانسیو بودن :

همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که UX را باید به گونه ای ایجاد کنید که قابلیت نمایش در تمامی دستگاه ها با اندازه های مختلف مانند موبایل و تبلت  را داشته باشد.

چگونگی تولید محتوا :

نکته حائز اهمیت دیگر این است که برای UX یا تجربه کاربری خوب باید محتواهایی را تولید نمایید که دامنه نیازهای کاربر را پوشش بدهد، از گذاشتن محتواهای تکراری و کپی در سایت خود خودداری کنید. مطالب تان باید به قدری کامل و مفید باشند که کاربر متن شما را با دیگران به اشتراک بگذارد.

بررسی لینک های داخلی :

توجه داشته باشید که لینک های داخلی می توانند پیوندی بین صفحات ایجاد کنند و کاربران را به صفحات دیگر سایت هدایت نمایند تا بتوانند از اطلاعات مفید سایر صفحات شما نیز بهره مند شوند.

نقش ux بر سئو

بک لینک هایی که به سایت ارجاع داده می شود:

همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که تعداد بک لینک ها و اعتبار دامنه وب سایت نیز بر روی سئوی سایت تاثیر مثبت می گذارد، هر اندازه که دامنه قدمت بیشتری داشته باشد و نرخ ترافیک بالاتری داشته باشد،میزان اطمینان و اعتماد کاربر افزایش پیدا می کند و گوگل این حجم رضایت کاربران را تشخیص داده و این مسئله نیز نتیجه UX و تجربه کاربری مفید می باشد .

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]