۰۳۱۳۲۶۶۰۸۶۹

CDN چیست؟

CDN چیست؟ چه تاثیر بر سئو سایت دارد؟

CDN مخفف عبارت Content Delivery Network به معنای شبکه توزیع محتوا می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم CDN و تاثیر آن بر سرعت سایت و سئو سایت بررسی نماییم.

وظیفه CDN رساندن و توزیع محتوا و اطلاعات سایت شما به سرور بازدید کننده سایت را بر عهده دارد. با انجام CDN اطلاعات سایت شما بر روی سرورهای مختلفی قرار دارد و ارسال اطلاعات به بازدید کنندگان از طریق نزدیک ترین سرور انجام می گیرد که نتیجه این کار افزایش سرعت بارگذاری صفحات است.

شبکه توزیع محتوا یا همان CDN تمامی سرورهای شبکه جهانی اینترنت را پوشش می دهد. بنابراین هنگامی که شما CDN را برای سایت خود فعال می کنید، یک نسخه از تمامی اطلاعات سایت خود بر روی تمامی سرورها قرار می گیرد و ذخیره می شود و زمانی که یک بازدید کننده وارد وب سایت شما می شود، اطلاعات سایت شما شامل تصاویر و متن ها و … از نزدیک ترین سرور به خود دریافت می کند و مستقیما به هاست یا سروری که اطلاعات سایت خود را بر روی آن قرار داده اید، متصل نمی شوید.

CDN تمامی اطلاعات استاتیک و ثابت مانند تصاویر، ویدئوها و کدهای CSS ،JavaScript و … را که غیر قابل تغییر هستند را بر روی تمامی سرورها کپی و ذخیره می کند و از نزدیک ترین سرور به کاربر آن اطلاعات را فراخوانی می کند. ولی برای قسمت های داینامیک سایت مانند متن ها و کدهای HTML که مداوم تغییر می کنند از سرور اصلی سایت شما فراخوانی می شود. با انجام این کار مصرف پهنای باند هاست شما کاهش می یابد.

در کشور ما که بیشتر سایت ها از سرورهای خارجی استفاده می کنند و بیشتر بازدید کنندگان سایت CDN سرعت سایت را برای کاربران داخل کشور افزایش داد. ولی انجام ندادن این کار کاهش سرعت سایت برای بارگذاری اطلاعات را به دنبال دارد که این نتیجه برای سئو سایت و راضی نگه داشتن کاربران سایت مناسب نمی باشد.

هنگام فعال سازی CDN می توانید سرعت سایت خود را توسط ابزارهایی مانند GTmetrix با قبل از فعال سازی آن مقایسه نمایید.

آیا فعال سازی CDN برای سئو سایت موثر است؟

با فعال سازی CDN سرعت بارگذاری سایت خود را افزایش می دهید و سرعت سایت برای تمامی کاربران اینترنتی از هرجای دنیا تفاوت زیادی نخواهد داشت. پس اگر سرعت سایت خود را افزایش دهید، در اصل کاربران سایت خود را راضی نگه داشته اید و این نتیجه، رضایت مندی گوگل را نیز در پی خواهد داشت که باعث افزایش رتبه کلمات کلیدی سایت در نتایج موتور جستجو گوگل خواهد بود و به موفقیت در سئو سایت دست پیدا می کنید.
همچنین اگر بتوانید با فعال سازی CDN سرعت سایت خود را افزایش دهید، دیگر احتیاجی به ایجاد صفحات AMP برای سایت خود نمی باشید.

فعال کردن CDN برای وب سایت ها رایگان نمی باشد و این کار در ایران توسط هیچ شرکتی انجام نمی شود و باید این کار را توسط شرکت های خارجی انجام داد. معروف ترین شرکت های خارجی که سرویس CDN را ارائه می دهد MaxCDN، VPS.net و Amazon Cloudfront را می توان نام برد.