۰۳۱۳۲۶۶۰۸۶۹

طراحی سایت پاسخگو یا سازگار (واکنشی یا انطباقی)

در این مقاله قصد داریم در مورد طراحی سایت پاسخگو و سازگار صحبت کنیم.

چگونه با تغییرات تکنیکی در رفتار کاربر روبرو می شویم؟ تکنیک های طراحی سایت پاسخگو و سازگار را روزانه در نظر بگیرید. پیشنهادی که داده می شود این است که یک وب برای ایجاد همان اطلاعات و خدماتی است که به کاربران این امکان را می دهد که از آن استفاده کنند، صرف نظر از هر دستگاهی که از آن استفاده می کنند.

برای یک توسعه دهنده این بدان معنی است که استفاده از یک وب سایت این تضمین را خواهد داد که سایت شما نه تنها در گوشی های هوشمند و تبلت های امروزی کار می کند، بلکه می تواند برای نمایش های غیرمنتظره ای نیز در آینده کار کند.
در حال حاضر سه روش محبوب برای ایجاد یک وب سایت وجود دارد: با استفاده از طراحی پاسخگو؛ طراحی تطبیقی سمت مشتری و طراحی تطبیقی سمت سرور.

هر کدام از این روش ها دارای نقاط قوت و ضعفی هستند که توسعه دهندگان وب باید مزایا و معایب هر یک را بررسی نموده و یکی را برای پروژه بعدی خود انتخاب کنند.

طراحی سایت پاسخگو یا سازگار
طراحی سایت پاسخگو یا سازگار

Responsive Web Design: (طراحی سایت پاسخگو)

طراحی وب سایت پاسخگو شایع ترین روش One Web است. این روش با استفاده از پرس و جوهای رسانه ای CSS برای تغییر ارائه یک وب سایت بر اساس اندازه نمایشگر دستگاه استفاده می شود. تعداد سایت های پاسخگو به سرعت در حال افزایش هستند.

یک مزیت کلیدی این رویکرد این است که طراحان می توانند از یک قالب واحد برای همه دستگاه ها استفاده کنند و فقط از CSS برای تعیین نحوه ارائه محتوا در اندازه های مختلف صفحه استفاده نمایند. به علاوه، این طراحان هنوز هم می توانند در HTML و CSS تغییرات ایجاد کنند. علاوه بر این، تعداد زیادی از ابزارهای پاسخگو، متن باز مانند Bootstrap یا بنیادی که به ساده سازی روند ساخت سایت های پاسخگو کمک می کند، وجود دارد.

فاز طراحی و آزمایش می تواند بسیار نگران کننده باشد، زیرا ممکن است کاربر برای هر وسیله یا محتوا سفارشی شود. همه ما طراحی های سایت پاسخگو را دیدیم که مانند یک دسته از قطعات پازل هستند که کاملا با یکدیگر متناسب نیستند. طراحی وب پاسخگو به بهترین وجه در ترکیب با اولین رویکرد تلفن همراه، که در آن پرونده استفاده از تلفن در طول توسعه در اولویت قرار دارد، عمل می کند.
در گوشی های هوشمند، نرخ تبدیل با 3.5 درصد اضافی کاهش می یابد که کاربران فقط باید یک ثانیه صبر کنند. اما اگر این زمان بیشتر شود، 57 درصد از کاربران سایت را به طور کامل ترک می کنند.

در حالی که طراحی پاسخگو به سرعت در حال تبدیل شدن به استاندارد واقعی است، همچنین چالش های جدیدی را برای کسب و کارهای آنلاین ایجاد می کند، از جمله نحوه اداره تصاویر و نحوه بهینه سازی عملکرد تلفن همراه.

Client-Side Adaptive: (طراحی تطبیقی سمت مشتری)

طراحی سازگار با اصول طراحی پاسخگو برای ارائه تجربیات کاربر که در دستگاه ها و زمینه های خاص هدف قرار می گیرد، ایجاد می شود. از جاوا اسکریپت برای غنی سازی وب سایت ها با قابلیت های پیشرفته و سفارشی سازی استفاده می شود. به عنوان مثال، وب سایت های سازگار با تصاویر Retina-quality تنها به صفحه نمایش Retina ارائه می شوند، در حالی که نمایشگرهای استاندارد تصاویر با کیفیت پایین تر دریافت می کنند.

دو روش برای طراحی سازگار وجود دارد: یکی که در آن سازگاری رخ می دهد در سمت مشتری یا در مرورگر کاربر، و دیگری در سمت سرور وب. نمونه هایی از سایت های تطبیقی سمت سرویس گیرنده عبارتند از Threadless و .Ideeli یکی از نقاط قوت روش متداول انطباق، قابلیت استفاده مجدد از یک مجموعه از HTML و جاوااسکریپت در بین دستگاه ها است و همچنین مدیریت ساده، تغییر و تست می باشد.

یک رویکرد انطباقی در سمت مشتری به این معنی است که شما مجبور نیستید سایت خود را از ابتدا بازسازی کنید. در عوض شما می توانید بر روی محتوای موجود کار کنید در حالی که هنوز ارائه یک طراحی پاسخگو تلفن همراه را انجام نداده اید. برای توسعه دهندگان متخصص، این روش همچنین شما را قادر می سازد که به طور خاص از دستگاه های خاص استفاده کنید. سازگار با مشتری، بدین معنی است که می توانند به طور خاص برای گوشی های هوشمند بهینه سازی شوند.

بر خلاف طراحی پاسخگو، قالب های انطباقی اطمینان حاصل می کنند که تنها منابع مورد نیاز توسط دستگاه مشتری بارگیری می شوند. از آنجا که تشخیص دستگاه و ویژگی به دستگاه تلفن همراه خود منتقل می شود، شبکه های CDN مانند Akamai و Edgecast می توانند از بیشترین قابلیت های ذخیره سازی خود بدون اختلال در تجربه کاربر استفاده کنند.

Server-Side Adaptive: (طراحی سایت تطبیقی سمت سرور)

ما می توانیم رویکرد انطباقی سمت سرور را از روش های مختلفی به دست بیاوریم که یکی از آن ها: از طریق پلاگین در سمت سرور و تشخیص عامل کاربر سفارشی سایت هایی که از انطباق پذیری سرور استفاده می کنند عبارتند از Etsy، One Kings Lane و OnlineShoes.com.

چرا انطباق پذیری سمت سرور را انتخاب می کنید؟ به طور معمول قالب های متمایز برای هر دستگاه ارائه می شود و امکان سفارشی سازی بیشتر را فراهم می کند همچنین منطق تشخیص دستگاه را در سرور نگه خواهد داشت و صفحات کوچک تلفن همراه را سریعتر باز می کند. علاوه بر این، پلاگین های متعدد جانبی سرور برای CMS وجود دارد و سیستم های تجارت الکترونیکی مانند Magento.

البته، بسیاری از شرکت ها هنوز با مبانی پاسخگو کار می کنند و آماده نیستند تا با موارد پیچیده تطبیقی مقابله کنند. با این حال، رقابت و ترافیک تلفن همراه، بیشتر سازمان ها را به هر سه روش گفته شده هدایت می کند تا یکی از آن ها را انتخاب کنند که بهترین کار را برای کاربران خودبه انجام برسانند.

منبع: online thinkers