03132660869

۳ روش اصلی توسعه و طراحی اپلیکیشن اختصاصی

در نگاه اول باید به این سوال جواب دهیم که توسعه اپلیکیشن اختصاصی چیست؟ به سادگی می‌توان گفت که توسعه اپلیکیشن فرآیندی شامل طراحی و ساخت و ایجاد اپلیکیشن نرم‌افزاری می‌شود. بسته به گستره این موضوع چنین فرآیندی می‌تواند توسط یه تیم بزرگی انجام شود که هرکدام بر روی بخشی از آن کار می‌کنند و یا توسعه آن توسط تیمی کوچک صورت پذیرید که روشی دیگر را به کار گرفته اند. توسعه اپلیکیشن به صورت کلی یک استاندارد و متدلوژی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

راه‌ها و فاکتورهای زیادی وجود ارد که در توسعه اپلیکیشن اختصاصی باید به آن توجه کرد. در ابتدا باید سایز پروژه در نظر گرفت شود و به چه اندازه جزییات در نیازمندی ها وجود دارد و باید به ان توجه شود. در کنار این مشتری به چه اندازه‌ای تمایل دارد که آنچه در ذهن دارد تغییر دهد. و مضاف بر آن چقدر تیم تجربه در این زمینه دارد و حرفه‌ای هستند. این به این معنا است که تیم حرفه‌ای است که بتواند پروژه را در زمانبندی تعیین شده برسانند و باید گفت که چنین تیمی نقش بزرگی در این میان بازی می‌کند. توسعه و طراحی اپلیکیشن به چرخه تولید نرم افزار اختصصای بسیار نزدیک است و این دو روندی مشابهه هم دارند.

در نگاه کلی مراحل توسعه اپلیکیشن اختصاصی شامل موارد زیر است:

 • برنامه ریزی
 • آنالیز
 • طراحی
 • ساخت مرحله‌ای
 • تست کردن هر مرحله
 • اجرای محصول
 • پشتیبانی

شیوه‌ای که یک تیم نرم افزاری این ۷ مرحله را انجام می‌دهند در ده‌های گذشته به شدت دچار دگرگونی شده است. طی زمان‌های اخیر تعداد بی‌شماری متد‌های توسعه اپلیکیشن معرفی شده اند. هر متدولوژی که در روند توسعه اپلیکیشن اختصاصی در نظر گرفته شود باید راه حلی طراز اول برای هر کدام از این هفت مرحله داشته باشد.

اکثر روش‌های توسعه اپلیکیشن اختصاصی می توانند در یکی از سه دسته بندی زیر قرار گیرند

 • متد آبشاری
 • متد RAD
 • متد agile و یا چابک

توسعه اپلیکیشن اختصاصی با متد آبشاری

در یک نگاه عبارت مرکزی در متد واترفال یا آبشاری برنامه ریزی و توالی است. تمام پروژه در مراحل برنامه ریزی و آنالیز به روی نقشه کلی می‌آیند. ابتدا مشتری با لیستی از تمام ويژگی و عملکردهایی که برای اپلیکشین اختصاصی خود می‌خواهد را بر روی ورق می‌آورد. بعد از آن مدیر پروژه تمام فرآیند را به نقشه ای انفرادی برای هر نفر تبدیل می‌کند.

متد توسعه اپلیکیشن اختصاصی آبشاری با این عنوان شناخته می‌شود زیرا همواره توسعه برنامه به سمت پایین است و هیچ بازگشتی به سمت بالا وجود ندارد. سرخط همه چیز جریانی رو به پایین دارد. تیم توسعه در یک بازه زمانی با یکدیگر کار می‌کند و دقیقا آن چیزی را می‌سازد که سرخط جزییات و خصوصیات از پیش تعیین آن در اختیارشان قرار گفته است.

بعد از اینکه معماری در مرحله اولی طراحی شد تنها پس از این مرحله مرحله توسعه اپلیکیشن می‌تواند عملیاتی شود. در چنین نقطه‌ای اپلیکیشن اختصاصی ساخته می‌شود و تمام ویژگی ها آزمایش می‌شود تا از کارکرد درست آن اطمینان حاصل شود. بعد از آن محصول به مشتری نشان داده می‌شود و آماده کارکرد نهایی خواهد شد.

پیش فرض متد آبشاری این است که نیازمندی‌های پروژه کاملا واضح است و مشتری و مدیر پروژه ويژنی متحد و واضح دارند و دقیقا می‌داند نتیجه نهایی چه خواهد شد و به چه چیزی خواهند رسید.

ویژگی متد آبشاری این است که نگاهی خیلی جزیی دارد. مضاف بر آن روش مطلوب برای پروژه های بزرگ است که مطلقا نیازمند نگاهی هماهنگ هستند.

یکی از ويژگی های انحصاری متد آبشاری برای توسعه اپلیکیشن اختصاصی این است که روشی مطلوب برای آموزش برنامه نویسان تازه کار خواهد بود. دلیل این موضوع آن است که بخش‌های کوچکی از توسعه به آنها داده می شود و در کنار آن نقشه ای برای ایفای مسئولیت خود را هم خواهند داشت.

متد آبشاری و یا واتر فال برای توسعه اپلیکیشن هایی بهترین نتیجه را خواهد داشت که:

 • شما انتظار تغییرات زیادی را در روند کاری خود نمی‌کشید.
 • بودجه برای پروژه شما کاملا از قبل تعیین شده است.
 • شما پروژه های مشابه انجام داده‌اید
 • مشتری در مورد انتظاراتش در محصول بسیار واضح است و برنامه‌ای ندارد که تا انتهای روند کاری آن را آن‌ قدرها تغییر دهد.

روش توسعه و طراحی اپلیکیشن اختصاصی سریع

همان طور که ممکن است شما متصور باشید در متد آبشاری روند توسعه اپلکیشن اختصاصی با مشکلاتی ممکن است روبرو شود. این فرآیند توسعه اغلب زمان زیادی می‌گیرد تا به نقطه این رسیده شود که کارکرد اپلیکیشن به صورت واضح قابل مشاهده باشد و تیم باید اغلب برای اجرای این روش بزرگ باشد تا بتواند به تمام جنبه‌ها بپردازد. در میان روند توسعه اپلیکیشن اختصاصی تذلل زیاد می‌شود به خصوص زمانی که کارفرما در مورد بخشی رضایت ندارد و محصول نهایی باید زیر و رو شود تا آنچه مد نظر است دوباره تولید شود.

بنابراین یک متد جدید با عنوان توسعه سریع اپلیکیشن اختصاصی به میان می‌آید که با عبارت اختصاری RAD  شناخته می‌شود. باز جنبه های مختلف RAD در تضاد با متد آبشاری است.

متد توسعه اپلیکیشن اختصاصی سریع به صورت کلی همان طور که از نامش برمی‌آید بر اساس نسخه ای با جزییات اولیه را خیلی سریع در اختیار مشتری قرار می‌دهد. بر این اساس نسخه پروتایپ اپلیکیشن اختصاصی به سرعت تولید می‌شود و بعد از آن بخش‌های مختلف در تدام با این الگو راه اندازی می‌شوند.

تیم توسعه اپلیکیشن آیسا و مشتری در این راستا ارتباط خیلی نزدیکی با یکدیگر دارند و هر مرحله را با یکدیگر چک می‌کنند. باید گفت که تیم های که برای توسعه یک اپلیکیشن اختصاصی با این روش کار می‌کنند اغلب به گروه‌های کوچکی تقسیم شده اند و تعداد آنها بسیار زیاد نیست. اعضای تیم توسعه اپلیکیشن چندین مهارت در یک حوضه دارند و با تجربه هستند.که همه اینها به کیفیت محصول نهایی می‌افزاید.

توسعه و طراحی اپلیکیشن اختصاصی شرکت نرم افزاری آیسا

اگر یک پروژه توسعه اپلیکیشن نیازمند این باشد که از پلان کار اولیه اندکی فاصله بگیرد این الگوی کار بسیار منعطف است و تغییرات در آن به سادگی انجام می‌شود.

در مدل RAD  همان طور که هر مرحله کامل می‌شود ، محصول بیشتر و بیشتر به الگوی فکری شما نزدیک می‌شود و همه چیز کارکرد حرفه‌ای خود را خواهند پیدا کرد. جنبه مثبت مت توسعه اپلیکیشن اختصاصی RAD  این است که تیم توسعه خیلی سریع به تغییرات سازگار می‌شوند. و از طرفی ارتباطی دو سویه با شما در کلیه مراحل دارند.

متد RAD  هرگز خود را محدود به پورتایپ‌ها نمی‌کند و می‌توان تغییرات را در آن هر زمان که نیاز باشد اعمال کرد. با این وجود به کارگیری متد توسعه و طراحی اپلیکیشن اختصاصی RAD خود را متکی به تیم کوچک ولی بسیار حرفه‌ای می‌داند. علاوه بر آنچه که گفته شد  این روش توسعه اپلیکیشن اختصاصی با جزییات مختلفی همراه است که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

طراحی اپلیکیشن اختصاصی طبق این روش باید چهار مرحله را طی کند:

در دنیای توسعه نرم افزاری متد چابک یا agile حرف اول را در بسیاری از میدان می‌زند. طی ده‌های گذشته مدیر پروژه تیم‌های توسعه نرم افزاری به رویکرد سنتی برنامه ریزی سخت و دشوار، برنامه ریز دشوار  و مستند سازی تکیه بیش از اندازه می‌کردند. متد مدیریت چابک این بر چنین رویکردی هدف مند دارد و به همین دلیل در طول زمان بسیار محبوب شده است. یک آمار خلاصه که در اختیار شما می‌گذاریم این است که در تحقیقات سال ۲۰۱۷  پروژهای که متولوژی چابک و یا agile در آنها به کار گرفته شده بود ۲۸ درصد نسبت به فرآیند‌های دیگر موفق تر بوده اند. این آمار در مقایسه با روش های سنتی نشان دهنده موفقیت این متد است .

مدیران پروژه به این نکته توجه کرده اند به خصوص که در میان تیم‌ها  به خصوص صنایعی مثل تیم های توسعه دهنده نرم افزاری جایی که تکنولوژی  و اهداف  دائما در حال تغییر است خیلی خود را بیشتر نشان می‌دهد.

در هسته توسعه یک اپلیکیشن اختصاصی این مسئله به چشم می‌خورد که طراحی کاربری باید در یک حلقه سه مرحله‌ای طراحی پروتایپ، اصلاح و تست دائما در گزدش باشد تا به نظر مشتری بیش از پیش نزدیک شود. پیش از این باید نیازمندی‌های اجرای صحیح این مرحله دیده شود. تنها در این نقطه است که وارد مرحله ساخت و توسعه و مسائل مربوط به این قسمت می‌شود.

باید گفت که توسعه اپلیکیشن اختصاصی با مبنای RAD  در حقیقیت یک روش مدیریت  و استراتژی محبوب زیر  شاخه روش چابک و یا agile  است.

کلید سودمندی روش توسعه اپلیکیشن با رویکرد RAD  تغییرات سریع در پروژ و سوق دادن آن به سمتی است که توسعه آن را برای برنامه نویسان مرحله به مرحله جذاب تر کند و آن را طوری پیش ببرد که توسعه‌اش در محیطی با روند کاری سریع در زمینه توسعه نرم افزار ممکن باشد. اصل این است که تمرکز بر روی کاهش زمان مرحله برنامه ریزی  و بالا بردن کارایی طراحی و توسعه پروتایپ‌ها باشد.

توسعه و طراحی اپلیکیشن اختصاصی شرکت آیسا

با کاهش برنامه ریزی و تاکید بر روی انجام دقیق پله های پرو تایپ‌ها ، این امکان به وجود می‌آید که مدیران پروژه و سهام داران میزان کارکردی که پیش رفته را در نظر بگیرند و در مورد اهداف خود آنی صحبت کنند  و بتوانند به مشکلات را  توسعه از جنبه‌های مختلف بپردازند و تغییرات ضروری را در این آن اعمال کنند. در نهایت توسعه اپلیکیشن اختصاصی کارایی، روند توسعه سریع تر و ارتباط موثرتری خواهد داشت.

شما می‌توانید این فرآیند را به چند قسمت کوچک تر تقسیم کنید اما در تصویر کلی این روش چهار پله دارد.

 • فاز یک: برنامه ریزی ضروریات
 • طراحی کاربری
 • ساختن مدل‌ها و پروتایپ‌ها
 • مرحله انتقال و معرفی موفق اپلیکیشن به کاربران.

در مرحله آخر که بخشی از روند توسعه است محصول وارد بازار می‌شود و در ضمن آن داده‌ها تبدیل می‌شوند ، تغییرات در سیستم جدید ایجاد می‌شود و کاربران آموزش می‌بینند که چطور از آن استفاده کنند. تمای این تغییرات در حالی انجام می‌شود که برنامه نویسان و کاربران به پیدا کردن مشکلات سیستم ادامه می‌دهند.

در پست بعدی این چهار مرحله توسعه و طراحی اپلیکیشن اختصاصی با متدولوژی RAD با جزییات بررسی خواهد شد.

WhatsApp با ما در تماس باش