03132660869

کدام سیستم مدیریت پایگاه داده SQL را باید انتخاب کنید؟

پیگیری داده ها با استفاده از صفحه گسترده اساسی آسان است ، درست است؟ تا یک نقطه خاص ، آن است. با این وجود ، وقتی با اطلاعاتی در مورد ده مورد کار می کنید و مثلاً چند هزار مورد از آنها ، شرایط بسیار متفاوت است. به همین دلیل مهم نیست که چه نوع وب سایت هایی را ایجاد می کنید، دیر یا زود شروع به جستجوی راه حل های هوشمندتر ذخیره سازی داده ها خواهید کرد. اینجاست که سیستم های مدیریت پایگاه داده وارد می شوند.

جدا کردن کلیه سیستمهای مدیریت پایگاه داده به دو گروه، بر اساس اینکه آیا می توانید از SQL روی آنها استفاده کنید ، غیر معمولی است. در این آموزش شما را با کسانی که از آن پشتیبانی می کنند معرفی خواهیم کرد.

 

  • 1 پایین آوردن اصطلاحات
  • 2 MySQL: تایتان صنعت
  • 3 اوراکل: یک قدم به جلو
  • 4 سرور مایکروسافت SQL: انعطاف پذیری برای قیمت
  • 5 PostgreSQL: شکوفه اواخر
  • 6 انتخاب سیستم مدیریت صحیح پایگاه داده برای شما

اصطلاحات را پایین می آورید

قبل از شروع به کاوش در جهان سیستم های مدیریت پایگاه داده ، باید اطمینان حاصل کنیم که کاملاً درک می کنیم که با چه چیزی سر و کار داریم. اول از همه ، ما داده داریم . توسعه دهندگان از این اصطلاح برای تعریف کلیه اطلاعاتی که در حافظه رایانه نگهداری می شود استفاده می کنند. به عنوان مثال ، یک وب سایت تجارت الکترونیکی معمولاً داده هایی را که مربوط به کاربر است، مانند نام، آدرس، سفارشات و احتمالاً اطلاعات بانکی ، در آن ذخیره می کند.

با وارد کردن جزئیات آنها در صفحه وب ، کاربر داده های خود را به سرور خود ارسال می کند ، که سپس آن را در یک بانک اطلاعاتی ذخیره می کند . بدون داشتن اطلاعات ، دسترسی و استفاده از داده ها دشوار خواهد بود: یک بانک اطلاعاتی همان چیزی است که ساختار را به وجود می آورد. این سیستمی است که در آن می توانید داده های خود را ذخیره ، به روز رسانی ، دستکاری و دسترسی داشته باشید. به عبارت ساده ، هر پایگاه داده از داده ها و روشی برای دستیابی راحت به آن تشکیل شده است.

حال ، سیستم مدیریت پایگاه داده (برای کوتاه مدت DBMS) چیست؟ این یک نوع نرم افزار خاص است که شما برای ایجاد و دستکاری پایگاه های داده خود استفاده می کنید. می توان گفت سیستم مدیریت پایگاه داده واسطه ای بین بانک اطلاعاتی و کاربر یا برنامه کاربردی است که از داده های خود استفاده می کند.

در حالی که مدل های مختلفی وجود دارد ، بیشتر موافقند سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای محبوب ترین هستند. داده های موجود در آنها باید با ماهیت مرتبط باشند. روش استاندارد کار با چنین بانکهای اطلاعاتی استفاده از SQL است – Structured Query Language. وقتی از شما خواسته شده است که چند نمونه از سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای را نام ببرید ، بیشترین شناخته شده ترین آنها را ذکر کنید: MySQL ، Oracle ، Microsoft SQL Server و PostgreSQL. همه آنها به صورت C یا C ++ نوشته شده اند.

MySQL: تایتان صنعت

وقتی به سیستم های مدیریت پایگاه داده SQL فکر می کنید ، بیشتر کاربران به طور غریزی به MySQL فکر می کنند. این فقط طبیعی است: نه تنها نام خود دارای “SQL” است ، بلکه محبوب ترین سیستم در سراسر جهان نیز هست. دیوید آکس مارک و مایکل “مونت” Widenius کار خود را در سال 1994 آغاز کردند و اولین نسخه را در سال 1995 در دسترس عموم قرار دادند. از آن زمان ، MySQL به یک استاندارد صنعت تبدیل شده است. لیست مشتریان فعلی این شرکت شامل نام های مشهوری مانند ناسا ، تسلا ، GitHub ، فیس بوک ، و مجموعه ای از غول های دیگر است. علاوه بر این ، MySQL برای بارگیری و استفاده ساده و کاملاً رایگان است. توسعه دهندگان همچنین مستندات خوب نوشته شده و گسترده آن را تحسین می کنند.

از سال 2010 ، MySQL متعلق به شرکت اوراکل است . اکتساب این امر باعث بروز یک آشفتگی بزرگ شد ، زیرا مردم از ترس اوراکل MySQL را پایان دادند. مایکل “مونت” Widenius حتی شروع به کار بر روی سیستم مدیریت پایگاه داده جایگزین کرد و شعبه جدیدی از MySQL زمان خود ایجاد کرد و آنرا MariaDB نامید. با این حال ، علیرغم نگرانی ها ، اوراکل MySQL آزاد و منبع باز را نگه داشت. به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که در MariaDB هرگز معرفی نشده بود ، به راحتی در صدر جدول ماند. یک شرکت بزرگ که از سیستم پشتیبانی و پشتیبانی می کند ، آن را نیز قابل اعتماد تر ساخت.

جدیدترین نسخه MySQL 8.0 است که در سال 2018 منتشر شده است. این تیم هر دو یا سه ماه یکبار بروزرسانی های کوچک را منتشر می کند. جدیدترین نسخه ورزشی ، امنیت ، حساب ، منابع و جدول رمزگذاری جدول و همچنین فرهنگ لغت داده های معامله شده را به روز کرده است. اکثر شرکت ها MySQL را برای مقیاس پذیری و به اندازه کافی قوی برای پردازش مقادیر عظیم داده ها ارزیابی می کنند. علاوه بر این ، این سیستم عامل در بسیاری از سیستم عامل های مختلف ، از جمله اما محدود به مایکروسافت ویندوز ، macOS و Linux محدود نیست.

اوراکل: یک قدم به جلو

قبل از اینکه اوراکل شرکت MySQL را بدست آورد ، سیستم مدیریت پایگاه داده رابط خود را نیز داشت ، به نام اوراکل بانک اطلاعاتی یا به سادگی اوراکل . در ابتدا در سال 1979 منتشر شد ، اکنون در نسخه 19c است که در سال 2019 ارائه شده است. حرف C با نام مخفف ابر است .

هنگام مقایسه MySQL در برابر اوراکل ، متوجه خواهید شد که دومی موارد بیشتری برای ارائه دارد. این فرمت XML را پشتیبانی می کند ، دارای انواع داده های بیشتر ، ویژگی های ذخیره سازی بیشتر ، امنیت پیشرفته و طاق حسابرسی است. و این همه نیست! در سال 2018 ، لری الیسون نسخه 18c را به عنوان اولین سیستم مدیریت پایگاه داده کاملاً مستقل ارائه داد. Oracle جدید با داشتن توانایی های قدرتمند یادگیری ماشین ، قادر به انجام کارهای زیادی بدون دخالت انسان است ، که خطر خطاها را کاهش می دهد. این شرکت جدیدترین نسخه را به عنوان خود رانندگی ، خود ایمنی و تعمیر خود ارائه می دهد . مخالفت با آن دشوار است که این یک گام بزرگ به سوی حداکثر امنیت و سهولت استفاده است.

با این حال ، ویژگی های چشمگیر در یک قیمت به ارمغان می آورد. بزرگترین تفاوت MySQL در مقابل Oracle این است که در حالی که MySQL رایگان و منبع باز است ، Oracle یک محصول تجاری است. بسته به نیاز دقیق شما چند گزینه پرداخت وجود دارد. نسخه رایگان نیز به نام Oracle Database Express Edition وجود دارد ، اما محدودیت های خاصی دارد: شما نمی توانید بیش از دوازده گیگابایت داده کاربر ، دو گیگابایت رم و 3 سه پایگاه داده قابل تعویض داشته باشید.

Microsoft SQL Server: انعطاف پذیری برای قیمت

 

یکی دیگر از سیستم های مدیریت محبوب محبوب پایگاه داده Microsoft SQL Server نامیده می شود. این تیم ابتدا آن را در سال 1989 منتشر کرد و در سال 1998 برخی از بروزرسانی های اصلی را با نسخه 7.0 در سال 1998 معرفی کرد. در حال حاضر ، دو نسخه جدید وجود دارد : Azure SQL پایگاه داده 12.0 (2014) و SQL Server 2017. اشتباه گرفته اید؟ بگذارید توضیح دهیم

برای استقرار کاربران با نیازها و ترجیحات مختلف، SQL Server نسخه های مختلفی را ارائه می دهد. به غیر از نسخه های اصلی (استاندارد ، تصدی ، وب ، اکسپرس و چند مورد دیگر) ، نسخه های تخصصی نیز وجود دارند. لاجورد ممکن است یکی از محبوب ترین ها باشد. آنچه آن را از انواع ساده تر جدا می کند این است که کاملاً مبتنی بر ابر است . نسخه توسعه دهنده اساساً مشابه Enterprise است – با این وجود ، نمی توان از آن به عنوان سرور تولید استفاده کرد. لیست نسخه ها همچنان ادامه دارد – آنچه باید توجه داشته باشید اینست که توسعه دهنده و اکسپرس تنها دو نسخه هستند که می توانند بصورت رایگان استفاده شوند. برای استفاده کامل از Microsoft SQL Server، باید هزینه پرداخت کنید – و هزینه های آن نیز کم نیست.

SQL Server برای استفاده ساده است، علاوه بر این، همه به روزرسانی های موجود را بطور خودکار شناسایی و بارگیری می کند. بعد از نصب اولیه ، می توانید اجزای اضافی نیز اضافه کنید. شما می توانید از این سیستم مدیریت پایگاه داده به یکی از چندین زبان ، در چندین سیستم عامل استفاده کنید . علاوه بر این، SQL Server دارای مستندات جامع و ویژگی های مفید جامعه ، مانند انجمن ها و حتی یک وبلاگ پشتیبانی فنی است .

PostgreSQL: شکوفه اواخر

سیستم مدیریت پایگاه داده PostgreSQL ممکن است جوانترین آنها به نظر برسد: تیم دانشگاه کالیفرنیا در برکلی فقط آن را به طور رسمی در سال 1997 منتشر کرد.

در ابتدا پروژه اینگرس وجود داشت. با این حال ، به زودی پس از اتمام این کار ، این تیم در استفاده از سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای ، به چند مسئله روشن توجه کرد. بنابراین ، سه سال بعد ، مایکل استون برکر ، رهبر تیم ، شروع به توسعه آنچه که در آن زمان با نام Postgres (Post Ingres) شناخته می شد ، آغاز کرد. پروژه وی تحت بسیاری از به روز رسانی ها و پیشرفت ها قرار گرفت: در سال 1994 ، سرانجام شروع به پشتیبانی از SQL کرد ، و از این رو در سال 1996 به عنوان PostgreSQL تغییر نام داد. در ژانویه سال آینده ، سرانجام برای عموم منتشر شد. از همین حالا ، آخرین نسخه PostgreSQL 12.0 است که در پاییز سال 2019 روانه بازار شد.

در مقایسه با DBMS های دیگر ، PostgreSQL دارای بیشترین ویژگی ها، به علاوه ، قابل اعتماد و بسیار سریع است. در حالی که این گزینه پیش فرض پایگاه داده های موجود در macOS Server است ، می توانید از آن در تمام سیستم عامل های اصلی استفاده کنید. PostgreSQL از نظر قابلیت توسعه نیز بسیار منحصر به فرد است: شما می توانید توابع و انواع داده های خود را ایجاد کنید. این برنامه از یک زبان برنامه نویسی از جمله C ، C ++ ، Java ، JavaScript ، Python و سایر موارد پشتیبانی می کند.

انتخاب سیستم مدیریت پایگاه داده مناسب برای شما

همانطور که مشاهده می کنید ، هر سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای دارای جوانب مثبت و منفی است. انتخاب صحیح به اولویت های شما بستگی دارد: آیا شما به آن نیاز دارید که رایگان باشد یا ترجیح می دهید هزینه بیشتری بپردازید و ویژگی های بیشتری کسب کنید؟ آیا شما راه حل های ابری را ترجیح می دهید ، یا می خواهید یک سیستم خودمختار را امتحان کنید؟ انتخاب باشماست. تمام آنچه شما باید بدانید SQL است

 

WhatsApp با ما در تماس باش