طراحی فروشگاه اینترنتی با ورد پرس یا اختصاصی؟ کدامیک؟

طراحی فروشگاه اینترنتی با وردپرس یا اختصاصی؟ کدامیک؟

اما اولین سوال که ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده این است که طراحی فروشگاه اینترنتی با وردپرس یا اختصاصی؟کدامیک بهتر است؟کدامیک به صرفه تر است؟و سوالات بی پایان دیگری که در این زمینه وجود دارد.

به جد می‌توان گفت که امروزه تمام افراد جامعه از اهمیت داشتن یک وب سایت آگاه هستند. تمام کسب و کارها چه کوچک چه بزرگ برای افزایش درآمد و توسعه کسب و کار خود برای طراحی سایت اقدام نموده‌اند‌. یکی از مهم‌ترین حوضه‌ها در کسب و کارهای مجازی، راه اندازی فروشگاه اینترنتی است. شما با طراحی فروشگاه اینترنتی حرفه‌ای می‌توانید ضمن توضیح کسب و کار خود، به فروش محصولات بپردازید.

تفاوت میان فروشگاه اینترنتی وردپرس و اختصاصی در چیست؟

برای بررسی تفاوت وب سایت‌های طراحی شده بر اساس این دو روش می‌بایست ابتدا هرکدام را بررسی نموده و ویژگی‌های هریک را بشناسیم.

وردپرس چیست؟

وردپرس یک نرم افزار منبع باز open source است که کاربران می‌توانند از طریق آن وبلاگ، وب سایت و یا حتی اپلیکیشن طراحی کنند. همچنین این نرم افزار دارای امکاناتی نظیر سیستم مدیریت محتوا بوده که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. بسیاری از کدها و امکانات به صورت پیش فرض وجود دارد یا می‌تواند در قالب افزونه آن‌ها را به سایت اضافه نمود. در واقع دیگری نیازی ندارید کدنویسی تکراری انجام دهید.

روزانه تغییرات و اصلاحات زیادی توسط کارشناسان سراسر جهان بر روی وردپرس انجام می‌شود.‌ از همین رو، روز به روز بر امنیت، کیفیت و قابلیت‌های آن افزوده می‌گردد. قالب‌ها و پلاگین‌های بسیاری به صورت رایگان یا پولی برای ورد پرس طرحی شده است.

سایت اختصاصی چیست؟

منظور از سایت اختصاصی وب سایتی است که توسط برنامه نویس و مطابق با سفارش مشتری طراحی می‌گردد. زبان‌های برنامه نویسی که برای طراحی سایت اختصاصی استفاده می‌شوند، متفاوت هستند.

زمانی که فردی یک فروشگاه اینترنتی اختصاصی طراحی می‌کند کدهای سایت تنها در اختیار طراح قرار دارد. در واقع این کدها فقط در اختیار شرکت طراح بوده که بر اساس نوع نیاز مشتری برنامه نویسی انجام گشته است. حال اگر مشتری دیگری برای طراحی فروشگاه اینترنتی اختصاصی به شرکت مراجعه کند همان قالب در اختیار او قرار گرفته و برخی از جزییات از قبیل رنگ و طرح ترافیکی و … تغییر می‌کنند.

برخی از شرکت‌ها هم به جای استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوایی نظیر وردپرس برای خود یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی طراحی می‌نمایند. این سیستم‌های اختصاصی نسبت به وردپرس سبک‌تر هستند زیرا برخی از امکانات آن را ندارند.

 

سیستم مدیریت محتوا یا Cms چیست؟

سیستم مدیریت محتوا cms مخفف کلمه Content management system می‌باشد. که یک برنامه نرم افزاری است و امکان انتشار، ویرایش، سازماندهی، مدیریت محتوا و نگهداری از طریق رابط مرکزی را فراهم می‌کند. برای استفاده از cms به دانش برنامه نویسی یا کدنویسی نیازی نیست و تنها با آموزش می‌توان از آن استفاده کرد. همانطور که گفته شد یکی از cms‌های معروف و موفق در دنیا وردپرس است که با زبان php نوشته شده است.

 

طراحی فروشگاه اینترنتی با ورپرس بهتر است یا به صورت اختصاصی؟

قبل از پاسخ به این سوال باید سه پارامتر را مورد بررسی قرار دهید.

پارامتر اول نوع نیاز است. شما باید تعیین کنید که قرار است وب سایت چه محصولاتی را برای شما به فروش برساند. حجم بازدیدکنندگان و تعداد محصولات را در نظر بگیرید. بررسی کنید که آیا یک وب سایت وردپرس قادر به پشتیبانی حجم کاری شما خواهد بود یا خیر.

پارامتر بعدی هزینه است. برخی ممکن است در ابتدای راه نمی‌خواهند زیاد هزینه کنند زیرا از موفق بودن پروژه مطمئن نیستند.

و آخرین پارامتر آینده کاری است. آیا قرار است فروشگاه اینترنتی شما در همان سطح باقی بماند یا می‌خواهید آن را گسترش دهید؟ سایتی که طراحی می‌کنید می‌تواند در صورت نیاز ارتقا پیدا کند؟

اگر چه نمی‌توان قدرت وردپرس را در طراحی سایت‌های زیبا و متنوع انکار کرد، اما در برخی موارد پاسخگوی نیاز مشتری نخواهد بود. یکی از این موارد طراحی فروشگاه اینترنتی است. ممکن است فردی تعداد اندک و محدودی محصول را در سایت خود عرضه کند. در این صورت وردپرس می‌تواند پاسخگوی نیاز او باشد. اما اگر شرایط ارسال محصول متنوع و گسترده باشد و خود محصولات شامل دسته‌ها و گروه‌های متعددی باشند وردپرس نمی‌تواند نیاز مشتری را به عنوان یک وب سایت فروشگاهی برآورده سازد.

اگر چه با وجود پلاگین‌هایی که برای وردپرس نوشته می‌شود روز به روز قدرتمند می‌شود و بسیاری از مشکلات را حل می‌کند اما آنگونه که برنامه نویسی اختصاصی قادر به شخصی سازی وب سایت است، وردپرس قادر نخواهد بود. اگر طراحی فروشگاه اینترنتی به صورت حرفه‌ای انجام شود می‌تواند سایت شما را مطابق با نیازتان شخصی سازی کند.

در صورتی که طراحی فروشگاه اینترنتی با وردپرس ممکن است گاهی اوقات نتواند نیاز شما را برآورده سازید. در طراحی فروشگاه اینترنتی اختصاصی شما عملا وب سایتی منحصر به فرد طراحی می‌کنید.

گرافیک سایت شما در میزان جذب کاربر و به طور کل در میزان موفقیت شما در شناسایی برند و افزایش فروش مهم و اثرگذار است. ترکیب رنگ‌ها، بک گراند سایت، تصاویر و ..‌ همگی بر کاربر هدف اثرگذار خواهند بود. سایت‌های تکراری و یکنواخت هیچگاه بر کاربر اثرگذار نخواهند بود. هر چقدر سبک و استایل سایت شما خاص‌تر باشد اثرگذاری آن بیشتر خواهد بود. با این کار نیمی از راه برند سازی را پیموده‌اید و اعتماد افراد بیشتری را جلب خواهید کرد.

در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی با وردپرس پروژه نسبت به طراحی سایت اختصاصی سریع‌تر به اتمام می‌رسد‌. سرعت نصب و راه اندازی وردپرس بیشتر است اما امکان سفارشی سازی امکانات در آن وجود ندارد. اگر محصولات و اطلاعات شما زیاد باشد و حجم کار شما پیچیده باشد، شما قادر نخواهید بود از وردپرس در طولانی مدت استفاده کنید. معمولا سایت با کندی بارگذاری شده و روند فعالیت‌ها زمانبر است‌. از همین رو کاربران زیادی وب سایت شما را ترک کرده و امتیاز منفی برای شما به حساب می‌آید. تمام این عوامل در میزان فروش و درآمد و اعتبار شما موثر خواهد بود.

فلسفه اصلی به وجود آمدن وردپرس ایجاد بلاگ برای نویسندگان اینترنتی بوده است. از همین رو ممکن است برای برخی عملیات‌ها نظیر راه اندازی برخی از فروشگاه اینترنتی نتواند کارایی‌های لازم را داشته باشد.

یکی از مهمترین مسائل در بررسی تفاوت طراحی فروشگاه اینترنتی با وردپرس و اختصاصی هزینه است. در هر دو سایت شما باید هزینه دامنه، هاست و سرور سایت را پرداخت کنید. در طراحی فروشگاه اینترنتی با وردپرس هزینه شما بر اساس وسعت کار و امکانات وب سایت متفاوت است زیرا برای توسعه امکانات باید از پلاگین‌هایی استفاده کنید که اکثرا پولی هستند و در صورت رایگان بودن نمی‌توانید به تمام قابلیت‌های آن دسترسی داشته باشید.

در طراحی فروشگاه اینترنتی اختصاصی میزان سفارشی بودن قالب و امکانات بر قیمت اثرگذار است.

 

قطعا تفاوت‌های بسیاری میان سایت‌های طراحی شده با قالب‌های وردپرس و اختصاصی وجود دارد. شما باید هدف و آینده خود را تعیین کنید. وسعت کار خود را بسنجید و بررسی کنید چه مقدار می‌خواهید هزینه کنید. دوست دارید سایت شما گرافیک منحصر بفردی داشته باشد یا در کمترین زمان آن را تحویل بگیرید و بسیاری از مسائل دیگر که به آن پرداخته شد.

در نهایت قبل از واگذاری طراحی سایت خود رزومه و سابقه کاری شرکتی که می‌خواهید طراحی سایت خود را به آن واگذار کنید را بررسی نمایید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *