۰۳۱۳۲۶۶۰۸۶۹

سئو منفی چیست؟

در این مقاله به توضیح سئو منفی می پردازیم.

اخیرا در زمینه سئو سایت موضوع سئو منفی پر رنگ تر از قبل شده است. سئو منفی به فعالیت هایی گفته می شود که باعث کاهش رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو و همچنین کاهش بازدیدکنندگان سایت را به همراه دارد. حال امکان دارد این فعالیت ها یا از طرف خودتان باشد یا هم از طرف رقیبان تان که برای مقابله با موفقیت تان انجام می دهد.

خرید و فروش بک لینک یکی از فعالیت هایی است که گوگل وب سایت را جریمه می کند. در نتیجه لینک هایی که برای سایت خود کسب می کنیم می تواند مشکلاتی را برای ما به وجود آورد. پس ممکن است دیگران لینک هایی را به سایت ما بدهند که ما دچار مشکل شویم. اینجاست که سئو منفی وارد می شود.

نشانه هایی از سئو منفی بر وب سایت

یک وبمستر و مدیر سایت می تواند با استفاده از ابزارهای مدیریتی مانند Google webmaster رفتارهای مشکوک دیگران برای ایجاد سئو منفی در سایت خود را شناسایی کنید. نمونه هایی از این نشانه های به وجود آمده عبارتند از:
• دریافت تعداد زیادی بک لینک از دامنه هایی مانند biz ، .p. و … . همه ی این لینک ها غیر طبیعی نیستند ولی برای یک سایت ایرانی دریافت بک لینک زیاد از این گونه آدرس ها کاملا غیر طبیعی خواهد بود.
• دریافت تعداد زیادی بک لینک از وبلاگ های غیر مرتبط
• دریافت بک لینک از سایت های غیر اخلاقی

مواردی که در بالا ذکر شده، برای دریافت این لینک ها هزینه زیادی پرداخت نمی شود و حتی تعدادی از آن ها نیز رایگان هستند. پس رقیب شما به راحتی و با پرداخت هزینه ای اندک می تواند تعداد زیادی بک لینک نامناسب به سایت شما سرریز کند و سایت شما را با مشکل مواجه سازد که یکی از بدترین مشکلات، حذف سایت از نتایج موتور جستجو گوگل است.

چگونه جلوی آسیب رساندن رقبا به سایت خود را بگیریم؟

گوگل برای جلوگیری از رساندن این آسیب از طریق رقبا به وب سایت خود در Google webmaster ابزاری به نام Disavow links قرار داده است که بوسیله آن مدیران سایت ها می توانند لینک سایت خود را از سایت های اسپم که ایجاد شده است، حذف نمایند. در این ابزار کافی است نام سایت اسپم را وارد کرده تا گوگل تمامی لینک هایی که از این سایت ها به سایت شما ورودی دارند را نادیده بگیرد.

آیا شما هم تاکنون با بکارگیری تکنیک های اشتباه و مخرب موجب آسیب زدن به سئوی سایت خود شده اید؟ و یا متوجه رفتارهایی مانند سئوی منفی از طرف رقیبان خود شده اید؟