۰۳۱۳۲۶۶۰۸۶۹

تفاوت UX و UI در طراحی وب سایت چیست؟

در این مقاله قصد داریم به تفاوت UI و UX در طراحی سایت بپردازیم.

در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم UX و UI در طراحی وب سایت آشنا کنیم و همچنین تفاوت این دو در طراحی سایت را مورد بررسی قرار دهیم. در زیر به توضیح این دو موضوع می پردازیم.

UX:

UX مخفف عبارت User Experience به معنای تجربه کاربری می باشد. به تمامی احساسات و رفتارهای یک کاربر در مقابل استفاده از یک محصول یا سیستم تجربه کاربری گفته می شود. رفتارها و احساسات کاربر شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم و یا محصول و همچنین سادگی استفاده از آن مورد بررسی قرار گرفته می شود.
همچنین در طراحی وب سایت نیز مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی وب سایت تنها شامل زیبایی سایت نمی باشد. بلکه باید به گونه ای باشد که کاربر با وب سایت ارتباط برقرار نماید. اگر از آن در طراحی وب سایت خود استفاده نمایید، تاثیر مثبتی بر روی کسب و کار شما خواهد گذاشت. همچنین UX برای انواع وب سایت ها متفاوت است و هر موضوعی UX مورد نیاز خود را دارد.

UI:

UI مخفف عبارت User Interface به معنای “رابط کاربری” است. رابط کاربری یا همان UI بدین معناست که هر صفحه از وب سایت باید به گونه ای باشد که بتواند مسیری که طراح UX طراحی کرده را پیاده سازی نماید.
در طراحی وب سایت افرادی که وظیفه UI را به عهده دارند، وظیفه شان این است که یکپارچگی صفحه را در طراحی حفظ نمایند و همچنین محتوای صفحه به طور مناسب چیدمان شود.

تفاوت UX با UI در طراحی وب سایت:

UI برخلاف UX می باشد. یعنی این که UX به احساسات کاربر در استفاده از یک محصول می پرداخت ولی UI به چگونگی ساخت صفحات و یا ابزارها در یک محصول می پردازد. در اصل می توان گفت که کل یک محصول UX می باشد و هر بخش آن محصول مانند تصاویر، متن ها، جداول  و … یک UI می باشند.

شما می توانید با استفاده از افرادی که در این دو زمینه تخصص دارند، طراحی وب سایت خود را به بهترین نحو انجام دهید تا بیشترین سود و استفاده را از وب سایت خود در زمینه فعالیت کاری خود ببرید.

همچنین می توانید در مورد تاثیر گذاری این دو در سئو سایت خود به مقاله مرتبط در قسمت مقالات سئو سایت مراجعه نمایید.