اهمیت نقشه سایت در سئو سایت

اهمیت نقشه سایت در سئو سایت

اهمیت نقشه سایت در سئو سایت

نقشه سایت (XML Sitemap) چیست؟

نقشه سایت Sitemap یک فایل متنی می باشد که با پسوند XML ذخیره می شود و در آن فایل، آدرس صفحات وب سایت قرار می گیرد. داشتن نقشه سایت برای هر وب سایتی ضروری می باشد و این فایل جزو یکی از اصلی ترین و مهمترین فاکتورهای سئو سایت است که از طرف گوگل اعلام شده است.

نقشه سایت چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

با ساختن فایل sitemap.xml برای سایت خود، به موتورهای جستجو اعلام می کنید که چه مطالبی در وب سایت وجود دارد و دارای چه آدرس های (URL) می باشند. با این ربات های موتورهای جستجو مانند گوگل سریع تر از تغییرات وب سایت شما آگاه می شوند. مثلا متوجه می شوند که چه مطالب جدیدی در سایت منتشر شده و یا چه مطالبی تغییر کرده اند. با ایجاد این فایل ربات ها زودتر از تغییرات وب سایت آگاه می شوند و در سریع ایندکس شدن مطالب در نتایج موتورهای جستجو و همچنین سئو سایت کمک بسیاری می کند.

در نقشه سایت یا sitemap.xml می توان درصد اهمیت هر مطلب را مشخص کرد.

آیا نقشه سایت استاتیک برای سئو مفید می باشد؟

نقشه سایت یک فایل استاتیک و ثابت نمی باشد. تعدادی از وب سایت ها از نقشه سایت استاتیک استفاده می کنند که این کار نه تنها برای سئو سایت مفید نمی باشد، بلکه ضرر هم دارد. چون که مطالب وب سایت ممکن است تغییر کند و یا مطالب جدیدی به وب سایت اضافه شود که در صورت داشتن نقشه سایت استاتیک این تغییرات به sitemap.xml اضافه نمی شود. پس باید از نقشه سایت داینامیک استفاده نمود تا تغییرات حاصله به در نقشه سایت درج شود.

افزونه نقشه سایت در وردپرس:

با دانلود افزونه XML Sitemap و یا Yoast SEO می توانید نقشه سایت را ایجاد نمایید و درصد اهمیت مطالب خود را نیز مشخص نمایید و همچنین مدت زمان تغییر پیدا کردن مطالب را مشخص کنید.

اگر هنوز برای وب سایت خود نقشه سایت ندارید، هر چه سریعتر برای ساخت آن اقدام نمایید.